Kiralama ve Güvence Koşulları

1. Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamaları

Araç kiralamak için en az 21 yaş, en fazla 65 yaş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şartların sağlanması kaydı ile ekonomik, orta ve üst sınıf araçlar için aşağıdaki koşullar geçerlidir.

- Ekonomi segmentinde bulunan araçları kiralayabilmek için en az 21 yaşında ve 1 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.

- Orta sınıf segmentinde bulunan araçları kiralayabilmek için en az 23 yaşında ve 2 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.

- Üst sınıf segmentinde bulunan araçları kiralayabilmek için en az 25 yaşında ve 3 yıl ehliyet sahibi olunması gerekmektedir.


2. Kiralama Süresi

Araç kiralama minimum süresi günlük kiralamalarda 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.


3. Kimlik Tespiti

Tüm kiralama işlemlerinde, kiralanan araç sınıfının gerektirdiği şartları sağlayan bir sürücü belgesi ve geçerli bir kimlik belgesi veya pasaport sunulması gerekmektedir.

Türk vatandaşlarının sunacakları kimlik veya ehliyet belgelerinden en az bir tanesinin yeni tip elektronik çipli belge olması gerekmektedir.4. Ek Sürücü Hizmeti 

Aracın ek hizmet ücreti ödenerek aracı kiralayan kişi dışındaki kişilerce kullanılabilmesi mümkündür. Ek sürücünün de sürücü için talep edilen tüm şartları karşılaması ve talep edilen belgeleri sunması gerekmektedir. Her bir ek sürücü için günlük hizmet ücreti 75 Türk Lirasıdır.

Aracın kira sözleşmesinde yer almayan bir kişi tarafından kullanıldığının tespit edilmesi veya aracın bu kişilerin tarafından zarara uğratılması uğraması halinde tüm güvenceler geçersiz sayılarak kiralayan ve aracı izinsiz kullanan kişi ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar.


5. Araç Teslim Etme ve Teslim Alma Hizmeti

Rezervasyonunu yapmış olduğunuz araç, ofislerimizde sizlere bilgi verilerek, Kredi Kayıt Bürosu’nun FİNDEKS uygulaması ile kredi notunuzun kontrolü ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Ön ödemeli yapılan rezervasyonlarda kredi limitiniz uygun görülmediği takdirde araç kiralama bedeli 3 ila 5 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir.

6. Araç Teslim İade Opsiyon Süresi 

Araçların iadesinde yaşanan gecikmelerde, sadece 120 dakikaya kadar opsiyon uygulanır.

7. Yakıt

Araç deposu dolu teslim edilir. Araç yakıtının sözleşme üzerinde belirtilen seviyede teslim edilmediği takdirde yakıt ücreti ve 100 Türk Lirası hizmet bedeli yansıtılacaktır. Hizmet bedeli kiralama yapılan lokasyona bağlı olarak değişmektedir.


8. Ödeme Koşulları


Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile tahsil edilir. Nakit ödeme, Debit, Sanal kart ve Amerikan Ekspres Kredi kartı uygulaması bulunmamaktadır. Ödeme yapılacak kredi kartının işlem sırasında e-ticarete açık ve depozito bedelinin çekilebiliyor olması gerekmektedir.

Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil veya iade edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz.

Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç marka ve modeline göre belirli oranda depozit tahsilatı yapılmaktadır. Bu sebeple (kira ve depozit toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil edilen tutar kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, eksik yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecektir.

Depozito iadeleri aracın teslim tarihinden itibaren azami 10 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır. Depozito işlemleri provizyon olarak uygulanmaktadır. 25 gün üzeri kiralamalarda depozito bedeliniz satış olarak çekilebilmektedir.

9. Online Ön Ödemeli Rezervasyon ve Kiralama

Online Ön Ödeme ifadesi, kiralama bedelinizi ve seçtiğiniz ek hizmetleri online olarak, hemen ödeyebileceğinizi belirtir. Online rezervasyon sayfası; rezervasyon konfirme edilsin ya da edilmesin, araç kiralama anlaşması yerine geçmez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu detayında ismi bulunan kişi adına kiralama yapılır.

3D güvenlik gereği internetten ödeme esnasında kart sahibi ve rezervasyon sahibinin aynı kişi olması zorunlu olmayıp, kiralama esnasında rezervasyon sahibinin mutlaka kendisine ait bir kredi kartı ibraz edebiliyor ve depozito işleminin gerçekleşiyor olması gereklidir.

MAYRENT, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı veremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir. MAYRENT kiralama ofislerinden yapılacak kiralamalarda, ön ödemesi yapılmış rezervasyonların karşılığı MAYRENT Ön Ödemeli Rezervasyon Formları üzerinde yazan tutarlarla sınırlıdır.

MAYRENT Ön Ödemeli Rezervasyon formları kiralama başlangıcında ya da sürecinde müşterilerimizin talep edebileceği ek hizmet ve güvenceler ile yakıt, tek yön, trafik cezası ve hasar bedelleri (Kira anlaşmasında yazılı kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) vb. harcama bedellerini içermez. Bu bedeller için müşterilerimizin kiralama esnasında şahsi kredi kartı ibraz etmesi gerekmektedir.

Yapılan ödemelerin müşterilerimizin kredi kartına yansıması aşamasında, kullanılan kredi kartının ait olduğu bankaların, herhangi bir sebeple uygulayabileceği her türlü komisyon, kur farkı, hizmet ücreti vb. bedeller MAYRENT markasının sorumluluğunda değildir.

MAYRENT, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı sunamazsa, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir.

MAYRENT Ön Ödemeli Rezervasyon tutarı araç kira bedeli ve rezervasyon esnasında almış olduğunuz ek hizmetleri içerir. Kiralama başlangıcında ofisten alacağınız ek hizmetler ve olası ekstralar (HGS, yakıt, trafik cezası, tek yön, kira anlaşmasında yazılı kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar vb) için şahsi kredi kartı ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ön ödemeli rezervasyonlar için kiralama koşulları aşağıda sıralanmıştır.

 • Ön ödeme seçeneği ile rezervasyon yapılan araç kiralama bedeli ve seçtiğiniz ek ürün ve güvence paketlerine ait toplam tutar rezervasyon aşamasında tahsil edilecektir.
 • Ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.
 • Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı MAYRENT tarafından iade edilecektir.
 • Ön Ödemeli rezervasyonlarda ilgili ofise bilgi vermediği takdirde müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 2 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 2 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir.
 • Ön Ödemeli Rezervasyonların iade süreci bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak 3 ila 5 iş günü arasında değişmektedir.
 • Ön Ödemeli Rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilmeyecek olup, yukarıdaki iade şartları geçerlidir.
 • Depozito için ödeme şekli sadece şahsi kredi kartı olup nakit ödeme ve Debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
 • Kiralama türü ve araç grubuna göre değişen depozito tutarının şahsa ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim, soy isim bilgisi ve kredi kartı numarası bulunmalıdır.
 • Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit uygunluğunun olması gerekmektedir.
 • Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını MAYRENT ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Ehliyetlerin üzerindeki yazıların okunaklı ve ehliyetin yıpranmamış olması gerekmektedir.
 • Ehliyette T.C. Kimlik numarası yazmaması halinde T.C. Kimlik ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu/ülkeye giriş damgasını kiralama yapacağı ofise ibraz etmeleri gerekmektedir.
MAYRENT ofisi Türk kredi kartı ve Türk vatandaşlığı olmayan yabancı müşterilerine yurt dışı prosedürü uygulayarak ek bilgi ve belge talep edebilir.  Bunlar; 

1-Ehliyet
2-Pasaport
3-Gidiş-Dönüş uçak bileti

10. Trafik Cezaları

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir.

Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmekte olup; eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de uygulanmaktadır.

11. Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Notlar

Kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden, her iki aracında plakası görünecek şekilde fotoğraflarının çekilmesi, kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 444 99 64 numaralı MAYRENT İletişim Merkezi’ne bilgi verilmesi zorunludur.

Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 hizmet veren 444 99 64 numaralı MAYRENT İletişim Merkezi’ne bilgi verilmesi zorunludur.

Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, üçüncü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren 444 99 64 telefondan yardım temin edilmesi gerekmektedir.

Lütfen kiralama başlangıcı sırasında Araç teslim etme formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.

 • Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek / değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi veya MAYRENT Merkezimizi arayınız.

 • Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda 444 99 64 numaralı MAYRENT İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

 • Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresi gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen MAYRENT İletişim Merkezi’mizi arayınız.

 • Aracın tek taraflı olarak kazaya uğraması durumunda yeri değiştirilmeden; aracın çalınması durumunda, en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. İki taraflı kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler. Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.c

 • Kiracı; sağlam ve iyi durumda teslim aldığı araçta, kullanım hatası ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik vb. nedenlerle (sayılanlarla sınırlı olmaksızın, hatalı vites değiştirilmesi nedeni ile şanzıman arızası, uyarı ışığı yandığı halde aracın kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle oluşacak hasarlar, aracın altının vurulması suretiyle ortaya çıkan hasarlar, araç içi döşemede ve aksesuarlarda oluşabilecek sigara yanığı, yırtık,  detaylı temizleme gerektiren leke vs., lastik ve jant gibi aksamlara zarar verilmesi, yakıttan kaynaklı arıza ve hasarlar vb.) oluşan her türlü mekanik ve elektrik dahil olmak üzere tüm zarar ve ziyanları ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Bu mekanik ve elektrik dâhil olmak üzere tüm zarar ve ziyanlar kasko ve güvenceler kapsamı dışındadır. Garanti kapsamı dışında değerlendirilecek her türlü onarımın tespit edilmesinde, sadece araç yetkili servisi ve/veya araç üreticisi/distribütör firmanın hazırlayacağı teknik rapor geçerli sayılacaktır.


12. Tek Yön Ücretleri

Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda MAYRENT tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup rezervasyon aşamasında görülebilir. Detaylı bilgiyi Rezervasyon Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.


Kira ücreti dışındaki her türlü 2 saati aşan gecikme ücreti, tek yön ücreti, yakıt ücreti vb. her türlü yan giderden kiracı sorumludur. 
Söz konusu bedeller müşterinin sisteme tanımlı kredi kartından haber verilmeksizin tahsil edilecektir.


13. Kurumsal Kiralama İşlemleri ve Kullanmaya Yetkili Kişiler

Araç kira başlangıç tarihinde ve talep edilen adreste bizzat Kiracı’ya teslim edilecektir. Kiracı kendisinden başka aracı teslim almaya yetkili kıldığı kişi ya da kişilerin kimlik ve ehliyet fotokopilerini, yetkili kıldıklarına dair şirket antetli kağıdına yazılı beyanını, en geç teslimden bir gün önce yazılı olarak göndermelidir.

Kurumsal kiralamada şirketler sadece SGK’lı personel veya imza sirkülerinde yer alan kişiler tarafından yetkilendirildiği taktirde kullanabilecektir. Kiracının hükümde belirtilmeyen 3. kişilere aracı kullandırması akde aykırılık teşkil edecek olup, sözleşmedeki diğer hakları yanında fesih sebebidir.

Kiralama Kurumsal olması durumunda, şirket kaydının oluşturulması için gönderilmesi gereken evraklar;

1-Vergi Levhası

2-İmza Sirküsü

3-Faaliyet Belgesi

4-Yetki Yazısı

Talep edilen evrakların gönderilmemesi veya eksik gönderilmesi durumunda kiralama bireysel kiralama olarak işlem sağlanacaktır.


14. Faturalama Süreci

Faturalama işlemleri kiralanan aracı iade ettiğiniz tarihten itibaren 3 iş günü içinde tamamlanmaktadır.

Kiralama süresince satın almış veya kullanmış olduğunuz ekstraların faturaları firmamız tarafından düzenlenecektir.

Yetkilendirilmiş 3. taraf platformlar üzerinden yapılan rezervasyonlarda, yapılan ödemelerin faturaları ilgili firmadan talep edilmesi gerekmektedir.

Kiralamaya ait ödemelerinizi kurumsal faturalama istemeniz taktirde yukarıda belirtilen şartları sağlıyor ve ilgili ofise gönderiyor olmanız gerekmektedir. Belirtilen evrakların gönderilmemesi, eksik gönderilmesi veya koşulları sağlamıyor olması durumunda kiralama faturası bireysel faturalama olarak işlem sağlanacaktır.


15. Güvenceler ve Ekstra Güvenceler

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. MAYRENT bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Rezervasyonunuza dahil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır.

Fiyatlarınıza dahil olmayan ekstra güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.MİNİ HASAR GÜVENCESİ
Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 4000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.


ORTA HASAR GÜVENCESİ


Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 6000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.


BÜYÜK HASAR GÜVENCESİ

Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 8000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir


SÜPER MİNİ PAKET HASAR GÜVENCESİ

15-30 gün arası kiralamalarınızda rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 4000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.


SÜPER ORTA PAKET HASAR GÜVENCESİ

15-30 gün arası kiralamalarınızda rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 6000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.


SÜPER BÜYÜK PAKET HASAR GÜVENCESİ

15-30 gün arası kiralamalarınızda rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 8000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.


SÜPER MAXİ PAKET HASAR GÜVENCESİ

15-30 gün arası kiralamalarınızda rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları için müşteriye 10.000 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir. Bu hasar güvencesi 15-30 gün arasındaki kiralamada 2 adet satın alınabilir. Toplam beyan hakkı maksimum 20.000 TL’dir.


YUKARIDA AÇIKLANAN GÜVENCELER GENEL VE BİLGİ AMAÇLIDIR. DETAYLI BİLGİ KİRALAMA OFİSLERİMİZDEN ALINABİLİR.


16. Yabancı Ehliyetle Kiralama
Türk vatandaşı kiracı, yabancı sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

1- Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

2- Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile yanlarında bulundurmaları zorunludur.

3- Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Kiralama yapacak olan yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

1- Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

2- Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

3-MAYRENT araçlarının yurtdışına çıkartılması yasaktır. Sözleşme yapılan sürücü bunu kabul ve beyan eder.


17. Km Sınırlaması
Kilometre sınırlaması tabloda belirtildiği gibidir. Belirtilen km aşımlarında, kilometre başına KDV dahil 4 TL tahsil edilmektedir. Bunların dışında ekstra Km paketleri mevcuttur.

500 TL ödeyerek 250 Km,

1000 TL ödeyerek 500 Km,

2000 TL ödeyerek 1000 Km, kiralamalarınıza araç rezervasyonu yapılırken veya aracı teslim alırken tanımlanabilmektedir. Km paketleri sadece belirtilen koşullarda eklenmektedir. Kiralama ortasında veya kiralama sonrasında ekleme işlemi yapılamamaktadır. Belirtilen koşullarda satın alınmayan kiralamalarda müşterilerimiz Km başına 4 TL olarak ücretlemeye tabidir. Ekstra Km paketleri her biri 3’er adet eklenebilmektedir. Km paketlerinde aşım olmaması durumunda iade yapılmamaktadır.

 1

 400

 2

 750

 3

 1100

 4

 1400

 5

 1700

 6

 2000

 7

 2250

 8

 2500

 9

 2850

 10

 3050

 11

 3200

 12

 3400

 13

 3600

 14

 3800

 15

 4000

 15+

 4000
Whatsapp Telefon